سفر به درون ذهن قاضی و داور (1)

پیشتر درااین کانال سوالی مطرح کرده بودم آیا قاضی یا داور پرونده شما بیطرف است؟ حتما براتون پیش آمده که هنگامی که یکی دو جلسه ای از رسیدگی میگذره، با این احساس مواجه میشید که، قاضی یا داور، قبل از بررسی تمام جوانب پرونده، علیه شما موضع گیری کرده؟ آیا باید این احساس رو جدی گرفت؟

پیشتر درااین کانال سوالی مطرح کرده بودم: آیا قاضی یا داور پرونده شما بیطرف است؟ حتما براتون پیش آمده که هنگامی که یکی دو جلسه ای از رسیدگی میگذره، با این احساس مواجه میشید که، قاضی یا داور، قبل از بررسی تمام جوانب پرونده، علیه شما موضع گیری کرده؟ آیا این احساس واقعی است؟ اگر پاسخ مثبته، چرا باید قاضی پیش از رسیدگی کامل به دعوا، سوگیری داشته باشه؟ چطور میشه از این وضعیت ناخوشایند جلوگیری کرد؟ منظور من این نیست که حتما حکم به نفع شما صادر بشه بلکه مسأله اینه که قاضی  و داور بدون پیش داوری و متأثر شدن از مسائل حاشیه ای بتونه رأیی منصفانه صادر کنه.

منصب قضا بسیار خطیره و مستوجب احترام، و هیچکس نباید به خودش اجازه بده که به راحتی قاضی و داور رو متهم به همدستی با طرف مقابل کنه. اما متأسفانه، سقوط اخلاقیات و گستردگی احساس فساد در جامعه چنین مشکلی رو ایجاد کرده. اما در قدم اول باید این تصور فرساینده رو از ذهن دور کنیم و در قدم بعدی، رفتاری در پیش بگیریم و مهارتهایی رو در خودمون ایجاد و تقویت کنیم که موجب ایجاد فضای مثبت در جریان رسیدگی و جلوگیری از منفی شدن دیدگاه قاضی و داور نسبت به رفتار و گفتار ما بشه. به این منظور، باید در مورد روانشناسی قضایی و پروسه روانی اتخاذ تصمیم قضایی مطالعه کنیم. در پستهای آتی بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد.


سفر به درون ذهن قاضی و داور (1)
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

+ یک = 9